Czy kancelaria prawna ma prawo odmówić udzielenia pomocy prawnej?

Adwokat to jedna z osób, która pracuje w kancelarii prawnej. Jego zadaniem jest udzielenie owej pomocy prawnej wszystkim klientom. Czy jest to jednak taki oczywisty obowiązek, który musi wykonać? A może są też takie sytuacje, gdzie takowa kancelaria odmawia pomocy? Kwestie, które występują, wiele możliwości odmowy udzielenia tej pomocy przez adwokata reguluje, prawo. Dokładnie jest to ustawa, która została wydana 26 maja 1982 roku. Prawo o adwokaturze Art. 28 pkt 1 wskazuje, iż każdy adwokat może odmówić pomocy prawnej, tylko i wyłącznie z bardzo ważnych powodów, o których musi poinformować zainteresowanego. Jednak wiele osób zastanawia, się co tak naprawdę to znaczy? Czym są ów ważne powody, przez które owa kancelaria ma prawo odmówić takiej pomocy prawnej? Jest to w sumie kwestia dyskusyjna i każdy wypowie się inaczej, ponieważ samo te całe pojęcie ważnych powodów zostało użyte w ogólnikowym znaczeniu. Dlatego, też trzeba poznać sytuacje, w których taka kancelaria ma prawo odmówić takowej pomocy.


W jakich sytuacjach kancelaria odmówi pomocy?

Jednakże można rozwinąć takowe poważne pojęcie „ważnych powodów”, dla których taka kancelaria prawna odmawia pomocy klientowi? Jedną z takich o to odpowiedzi możemy, znaleźć, w Kodeksie Etyki Adwokackiej pod punktem 12. Adwokat nie może pod żadnym względem udzielić takowej pomocy prawnej, kiedy jest możliwość, że może ułatwić popełnienie przestępstwa, czy też mogła pomóc w uniknięciu odpowiedzialności karnej za ów czyn popełniony. Jest to jeden z takowych punktów, który każdy prawnik odmówi pomocy prawnej. Jest jeszcze wiele innych powodów, z którymi się właśnie teraz zapoznaj.

– Jeżeli dotyczy w jakikolwiek sposób majątek, który należy do adwokata. Wtedy nie może on sam w swojej roli zawodowej.

– Prawnik udzielił już wcześniej pomocy przeciwnej.

– Adwokat brał już wcześniej w takowej sprawie i pełnił funkcję publiczną.

– Postępowanie, w którym adwokat musi wystąpić przeciwko bliskiej osobie.

Możliwości jest, wiele jest, jeszcze takowa sprawa, w której prawnik ma prawo odmówić pomocy. Jest to wtedy, kiedy prawnik nie jest, zaznajomiony z danym tematem sprawy, a nie jest, w stanie nadrobić ów kompetencji, bo do sprawy jest za mało czasu.

Dodatkowo wchodzi kolejny punkt „ważnych” powodów to brak porozumienia się pomiędzy klientem a prawnikiem o na przykład finanse. Wówczas prawnik ma prawo odmówić osobie prowadzenia ów sprawy.

Możliwością jest jeszcze, że takie dodatkowe odmowy wprowadza kodeks postępowania cywilnego. W takich sprawach karnych dany adwokat nie może przyjąć sprawy, wówczas gdy:

– Klient ma już 3 innych adwokatów.

– Upoważnienie do takiej obrony zostało wystawione przez osoby nieupoważnione.

– Do jednego adwokata spłynęły upoważnienia do reprezentacji kilku klientów, którzy są zamieszeni w całą sprawę.